Czy warto prowadzić książeczkę oszczędnościową
O tym, że każdy z nas powinien mieć jakieś oszczędności, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. To właśnie dzięki oszczędnością, możemy „załatać” różnego rodzaju dziury, które powstają w naszym domowym budżecie lub też pieniądze te możemy przeznaczyć na naszą emeryturę, gdyż jak większość specjalistów finansowych mówi, emerytury państwowe, wysokie raczej nie będą. Każdy kto chce oszczędzać i co ważne z oszczędności tych chce mieć dodatkowy zysk, ma pełną paletę instrumentów finansowych z których może sobie wybrać jeden, czy też nawet kilka.
Najwięcej z nich oferowanych jest przez banki, ale również i inne instytucje finansowe, nie pozostają z tyłu pod tym względem. Każdy więc może wybrać to, co najbardziej będzie mu odpowiadało.
Czym jest książeczka oszczędnościowa
Z całą pewnością wiele osób pamięta książeczki oszczędnościowe, które funkcjonowały w naszym kraju kilkadziesiąt lat temu. To właśnie na takie książeczki ludzie wpłacali pieniądze min na zakup mieszkania, czy też samochodu. Jednakże w okresie transformacji naszej gospodarki, gdy nasz świat finansowy i bankowy przechodził wiele kryzysów i trudnych chwil, książeczki znacznie straciły na swojej wartości i stały się one mało popularne.
Ponadto powstawały nowe produkty oszczędnościowe, które wpierały te stare. Ale wcale nie oznacza to, że książeczki oszczędnościowe już nie funkcjonują. Są one oferowane w dalszym ciągu przez bank PKO, a także przez niektóre banki spółdzielcze. Zazwyczaj korzystają z nich osoby starsze, przyzwyczajone do tego produktu, a także ci, którzy są tradycjonalistami i nie lubią oni żadnych finansowych nowości. Co ciekawe, oferta ta jest przeznaczona także dla najmłodszych, czyli dzieci oszczędzających pieniądze w Szkolnych Kasach Oszczędnościowych. Posiadacze książeczki oszczędnościowej, mają naliczane odsetki według zmiennej stopy procentowej, a do ich obliczania przyjmuje się rzeczywistą ilość dni, w czasie których wkład utrzymywany jest na książeczce.
Jakie są zalety książeczki oszczędnościowej
Książeczka oszczędnościowa, ma kilka zalet. Przede wszystkim wpłacone na nią pieniądze, są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Oznacza to, że nawet gdy bank prowadzący książeczkę zbankrutuje, to i tak wpłacone przez nas środki zostaną nam wypłacone. Bank nie pobiera też żadnych prowizji za otwarcie książeczki, czy też za poszczególne wpłaty. Możemy je dokonywać w dowolnych placówkach PKO a także w Urzędach Pocztowych.
Nie ma limitów związanych z ilością wpłat, czy też ich maksymalną wysokością. Jedynym limitem jest wpłata minimalna, która obecnie wynosi 20 zł. Jednakże największą zaletą książeczki oszczędnościowej jest chyba to, że uczy ona oszczędzać i zapewnia nam pieniądze w momentach, gdy ich naprawdę potrzebujemy. I chociaż oprocentowanie jakie banki oferują obecnie posiadaczom książeczek oszczędnościowych nie jest wysokie, to i tak można na nich „zarobić” więcej, niż wtedy, gdy trzymamy gotówkę w przysłowiowej „skarpecie”. Więc jeżeli chcemy oszczędzać, rozważmy otwarcie książeczki oszczędnościowej, jako niezmiernie bezpiecznej formy oszczędzania.
Leave a comment