Ranking kont oszczędnościowych – jak z niego korzystać?

Jeśli szukasz dobrego sposobu na ulokowanie swoich oszczędności, a nie przekonują Cię lokaty, może warto zwrócić uwagę na konto oszczędnościowe?

Czy i kiedy warto założyć konto oszczędnościowe?

Większość z nas, jeśli myśli o oszczędzaniu w banku, przede wszystkim myśli o lokatach. Warto jednak zastanowić się, czy konto oszczędnościowe nie będzie lepszym rozwiązaniem. Kiedy tak będzie?

Co do zasady, konto oszczędnościowe pozwala na łatwe i elastyczne oszczędzanie przez dłuższy czas. Lokata ma zawsze ściśle zdefiniowany czas trwania, po którym trzeba na nowo szukać sposobu na trzymanie swoich oszczędności. Konto oszczędnościowe można mieć w nieskończoność.

Po drugie, jeśli nie jesteś pewny kiedy będziesz potrzebować swoich środków z powrotem, konto oszczędnościowe zawsze umożliwi Ci wygodne ich wycofanie przelewem. W przypadku lokaty (poza niektórymi wyjątkami np. w BGŻ Optima – patrz tutaj) utracisz naliczone odsetki.

Po trzecie, w przypadku kont oszczędnościowych banki zazwyczaj wprowadzając znacznie łagodniejsze ograniczenia kwoty. O ile w przypadku lokat bankowych, najlepsze okazje pozwalają na ulokowanie maksymalnie 10 tys. PLN o tyle w przypadku kont oszczędnościowych można trzymać na atrakcyjnym oprocentowaniu znacznie więcej pieniędzy. Standardem w promocjach jest w zasadzie 100 tys. Dlatego jeśli masz większą kwotę oszczędności, to może być opcja dla Ciebie.

Jeśli nie jesteś pewny czy konto oszczędnościowe to najlepszy wybór dla Ciebie, może chcesz wiedzieć więcej o lokatach? Dowiesz się tutaj.

Jak korzystać z rankingu kont oszczędnościowych?

Jeśli już wiesz, że konto oszczędnościowe to dobry pomysł, musisz wybrać najlepszej. Pomoże Ci w -tym np. ten ranking kont oszczędnościowych. Trzeba jednak korzystać z niego mądrze. Oczywiście, zawsze w przypadku produktów oszczędnościowych najistotniejsze jest oprocentowanie. Czasami jednak trzeba wziąć pod uwagę, że konta oszczędnościowe coraz bardziej upodabniają się do lokat. Większość dobrze oprocentowanych kont oferuje promocyjne oprocentowanie tylko na 3 lub 4 miesiące. Po tym okresie należy pamiętać, żeby sprawdzić jakie jest oprocentowanie.

Co więcej, promocje zazwyczaj skierowane są do nowych klientów lub obejmują tylko nowe środki. Jak to działa? Bank w regulaminie promocji deklaruje jakiś dzień sprawdzenia salda. Wszystkie środki danego klienta powyżej tej kwoty mogą skorzystać z poprawionych warunków. Należy o tym pamiętać w korzystając z rankingu co jakiś czas zmieniać konto.

3 Comments on Ranking kont oszczędnościowych – jak z niego korzystać?

  1. Bardzo interesujący wpis 🙂 Ciekawie się czytało 🙂

  2. Ja jestem dokładnie tego samego zdania co poprzednik.

  3. A co myślicie o Getin bank?

Leave a comment

Your email address will not be published.


*