Bankructwo państwa – co w praktyce oznacza
Każdy z nas chciałby prowadzić wystawne życie, jeździć na wczasy, mieć dobry samochód, piękny dom z basenem itp. Jednakże niewiele osób na takie luksusy może sobie pozwolić. Wszystkie te dobra, są dosyć drogie i zwykły człowiek, zarabiający przeciętne pieniądze, może o nich zapomnieć.
Chyba że zacznie pożyczać gotówkę z banku i zacznie „szaleć”. Niestety łatwo się domyśleć, jak się to skończy. Po jakimś czasie trzeba będzie zacząć spłacać raty do wierzycieli, a jak nie będzie z czego, ci oddadzą sprawę do komornika, który zlicytuje nasz cały majątek. Po prostu staniemy się niewypłacalni. Na pewno nie jest to miłe i lepiej do tego nie dopuszczać.
Czy państwo może zbankrutować
Nie tylko udzie mogą żyć ponad stan. Podobnie mogą funkcjonować firmy, czy nawet całe państwa. Ale czy może dojść do sytuacji, gdy jakieś państwo zbankrutuje? Oczywiście tak. Co więcej, takie sytuacje miały już miejsce i do w dosyć nieodległych czasach. Kiedy może w taki razie do takiej sytuacji dojść? Przyjrzyjmy się jak każde państwo pod względem finansowym funkcjonuje. Ma zarówno przychody jak i wydatki. Przychodami są przede wszystkim podatki. Płacą je zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Innymi przychodami mogą być środki, które wpływają do budżetu państwa z tytułu sprzedaży majątku, który do Państwa należy.
A co mamy po stronie wydatków? Pieniądze na administrację, policję, szkolnictwo, służbę zdrowia, spłatę zadłużenia publicznego itp. Przykładów można tu podawać bardzo dużo, gdyż każde państwo ma wiele zobowiązań. Aby więc państwo mogło wydawać te pieniądze, musi do budżetu państwa więcej „wpłynąć”, niż ich musimy wydać. Jeżeli tak się nie dzieje, to albo musimy zwiększyć wpływy budżetowe (np. podniesienie podatków), albo zmniejszyć wydatki (np. brak podwyżek w administracji), albo też musi pieniądze pożyczyć. Ale pożyczone pieniądze trzeba oddać. I jeżeli państwo nie ma już pieniędzy, by spłacać swoje długi, płacić nauczycielom, czy lekarzom mamy do czynienia z bankructwem kraju.
Co oznacza bankructwo kraju
Co w praktyce oznacza bankructwo kraju? Przede wszystkim, wielkie kłopoty mogą mieć instytucje czy nawet osoby prywatne, które bankrutującemu państwu pożyczyły pieniądze. Albowiem dłużnik nie będzie w stanie spłacać zobowiązań. Zazwyczaj obydwie strony, rozpoczynają negocjacje, które mają doprowadzić do znalezienia najlepszego wyjścia z tej sytuacji. Zazwyczaj podczas negocjacji ustala się, że część długów zostaje umorzona, pod kilkoma warunkami.
Należy przede wszystkim ograniczyć wydatki, ( brak podwyżek, w administracji publicznej, obniżenie rent i emerytur, mniejsze pieniądze na szkolnictwo, na wojsko), a także szukanie dodatkowych środków które do budżetu mogą wpłynąć. Chodzi tu przede wszystkim o podniesienie podatków (zarówno od firm jak i od osób fizycznych) lub też sprzedaż majątku państwa. Na pewno nie jest to dobra sytuacja, gdyż nikt nie lubi płacić większych podatków, a także nikt nie chce sprzedawać majątku państwa za niższą cenę. Dlatego rząd każdego państwa musi stale kontrolować finanse publiczne, aby do bankructwa kraju nigdy nie doprowadzić.
Leave a comment