Co to jest prawo spadkowe
Większość ludzi, przez całe swoje życie, gromadzi jakiś majątek. Mogą nim być pieniądze, nieruchomości, dzieła sztuki, akcje, złoto, biżuteria itp. Majątek może mieć różną wartość i różną wielkość, jednakże po naszej śmierci, ktoś musi go przejąć. Nie możemy nim bowiem dysponować a musi to robić ktoś inny. Dlatego też po śmierci właściciela jakiegoś majątku, należy go rozdysponować na inne osoby lub też instytucje, które stają się ich pełnoprawnymi właścicielami. Dlatego też, praktycznie w każdym kraju obowiązuje odpowiednie prawo spadkowe, w którym znajdują się wszelkie regulacje dotyczące praw i obowiązków majątkowych po śmierci ich właściciela.
Podstawowe pojęcia związane z prawem spadkowym
W prawie spadkowym, podobnie jak i w innych rodzajach prawa, obowiązują pewne pojęcia. Do najważniejszych zaliczamy:
- spadek – wszystkie prawa i obowiązki należące do spadkodawcy, w momencie jego śmierci i przechodzących na spadkobierców,
- testament – rozporządzenie majątkiem w przypadku śmierci,
- spadkodawca – osoba fizyczna, której majątek w chwili śmierci przechodzi na inne osoby,
- spadkobierca – osoba fizyczna lub prawna, na którą przechodzą prawa i obowiązki osoby zmarłej,
- dziedziczenie – wejście spadkobierców w sytuację prawną, polegającą na nabyciu praw i obowiązków majątkowych
- dziedziczenie ustawowe – dziedziczenie wynikające z przepisów prawa spadkowego, zachodzące w przypadku, gdy spadkodawca nie sporządził testamentu,
- dziedziczenie testamentowe – dziedziczenie na podstawie testamentu, napisanego przed posiadacza majątku,
- opodatkowanie spadku – podatek pobierany od wartości przejętego przez spadkobierców majątku
Oczywiście wymienione wcześniej pojęcie, nie są wszystkimi i obowiązuje ich jeszcze bardzo wiele. Są one dokładnie opisane i wyjaśnione w kodeksie spadkowym i obowiązują wszystkich obywateli danego kraju. Jak łatwo się domyśleć, kodeks związany z postępowaniem spadkowym jest często poprawiany i zmieniany, aby dostosować go do aktualnych wymogów.
Dlaczego warto sporządzać testament
Każda osoba, która posiada jakiś majątek, powinna zawczasu pomyśleć, jak ma być on rozdysponowany po śmierci. Niezmierni ułatwia to wszelkie czynności niezbędne do przejęcia majątku przez spadkobierców. Dodatkowo pozwala on na oszczędność związaną z czasem i pieniędzmi. Jeżeli mamy bowiem testament, od razu wiadomo na kogo przechodzą poszczególne elementy majątku i nie ma potrzeby przeprowadzania postępowania spadkowego w Sądzie. Oczywiście każdy testament można podważyć i często niezadowoleni spadkobiercy tak robią. Jednakże aby taki testament unieważnić, Sąd musi mieć bardzo solidne podstawy, często bardzo trudne do udowodnienia. Dlatego więc, jeżeli nie chcemy robić naszym spadkobiercom kłopotów, udajmy się do Notariusza i sporządźmy odpowiednie zapisy, pozwalające do dysponowania naszym majątkiem po śmierci. Pozwoli to naszym bliskim na uniknięcie kłopotów, pieniędzy i sporów, które często przy podziale majątków się pojawiają. Oczywiście testament można zrobić bez obecności Notariusza i jest on tak samo ważny.
Nawet, jak jest testament na dana osobę, a w rodzinie pozostają inni członkowie rodziny – wtedy albo zrzekają się na rzecz spadkobiercy lub trzeba ich spłacić. To tzw zachowek. Czasem nie jest tak łatwo spadek otrzymać, nawet jeśli jesteśmy w nim wskazani jako jedna osoba. Takie sprawy wart jednak zlecić prawnikowi.