Co to jest upadłość konsumencka?

Jak pokazują wszelkiego rodzaju statystyki, Polacy zadłużają się coraz bardziej. Na pewno ma na to wpływ zwiększony dostęp do kredytów, podwyższenie statusu materialnego naszych rodaków, czy też coraz większe okazywanie swojej zasobności portfela. Niestety od czasu do czasu, takie „życie na kredyt” może nas przerosnąć, zwłaszcza gdy zajdzie jakaś niespodziewana sytuacja, która pozbawi nas możliwości zarabiania.

Z całą pewnością zaczyna nam wtedy brakować środków finansowych, na regulację naszego zadłużenia, przez co wierzyciele mogą zlecić odzyskanie długów komornikowi, który będzie powoli długi ściągał. Oczywiście znacznie zwiększa to koszty zadłużenia, które dla dłużnika i tak są przecież bardzo wysokie. Na całe szczęście, mamy jeszcze jedną możliwość, która pomoże nam pozbyć się naszych długów. Jest nią upadłość konsumencka, dzięki której możemy znacznie ograniczyć koszty związane ze spłatą zadłużenia.

Czym jest upadłość konsumencka

O upadłości konsumenckiej mówimy gdy osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej ogłasza, że nie ma środków na spłatę zadłużenia – co ważne nie z jej winy – i kieruje sprawę do Sądu. Można tego dokonywać dzięki specjalnej ustawie, która weszła w życie 31 marca 2009 roku. Każda osoba fizyczna, raz na 10 lat może takową upadłość ogłosić i dzięki temu nieco ułatwić sobie spłatę długów. Wniosek o takową upadłość, może zgłosić tylko i wyłącznie osoba fizyczna. Jest to możliwe wtedy, gdy brak możliwości spłaty zadłużenia wynika ze specjalnych i niezależnych od dłużnika sytuacji. Należą do nich choroba, zwolnienie z pracy (nie z winy dłużnika), czy jakiś nieszczęśliwy wypadek.

Jeżeli osoba zadłużona, na skutek wymienionych przypadków nie ma z czego spłacać długów, składa do sądu Rejonowego wniosek o upadłość konsumencką. Gdy Sąd ogłosi upadłość, dłużnik nie musi już spłacać swojego długu. Sąd ustala syndyka, który wyznaczy majątek dłużnika, który może zostać przeznaczony na spłatę zobowiązań. W skład tego majątku mogą wchodzić nieruchomości, samochody, akcje itp. Najprościej mówiąc wszystko co posiada jakąś wartość i co można sprzedać. Po licytacji, uzyskane pieniądze zostają proporcjonalnie oddane wierzycielom, a jeżeli suma z licytacji nie pokrywa wszystkich zobowiązań, Sąd ustala kwotę którą co miesiąc dłużnik musi spłacać syndykowi. W ten sposób dług należy spłacać w ciągu 3 lat. Jeżeli w czasie tego okresu, dług w dalszym ciągu nie zostanie spłacony, będzie on umorzony.

Czy warto korzystać z upadłości konsumenckiej

Oczywiście najlepiej nigdy do nie dopuszczać do sytuacji, w której musimy ogłosić upadłość konsumencką. Zdecydowanie lepiej jest spłacać swoje zadłużenie na bieżąco i nigdy nie opóźniać z ratami. Jednakże jeżeli nie z naszej winy nie możemy ich regulować w terminie, zgłoszenie wniosku u upadłość na pewno można rozważyć. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, ze później będziemy mieli problem z uzyskaniem kredytu w banku, czy nawet wzięciu telefonu na abonament. Albowiem wszyscy będą się obawiać, że znowu będziemy mieli problemy, z regulowaniem swoich zobowiązań.

About Bartek

Pasjonat inwestowania i wszelkiego co związane z finansami. Interesuje się tego typu rzeczami od najmłodszych lat, dzięki czemu wypracował swoje własne metody oszczędzania, inwestowania i zarabiania. More Posts

1 Comment on Co to jest upadłość konsumencka?

  1. Upadłość konsumencką uważam trochę za abstrakcję. Trzeba wykazać, że nie posiada się już nic lub musi po prostu swój majątek poświęcić. Lepiej po prostu spłacać, bo i tak trzeba wszystko oddać, więc większego sensu nie widzę. Może się nie znam. Wydaje mi się, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej wiąże się z tym, że nie dostaniemy nigdy i nigdzie już kredytu czy pożyczki.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*