Jak działa farma fotowoltaiczna?

Panele fotowoltaiczne są coraz popularniejsze w gospodarstwach domowych w naszym kraju. Również przedsiębiorstwa decydują się na to rozwiązanie, dzięki czemu mogą znacznie obniżyć rachunki za energię elektryczną. Instalacja fotowoltaiczna może się sprawdzić jako generatory mocy o dużej ilości megawatów. Dzięki temu mogą zasilić nawet całą gminę. Takie instalacje nazywamy farmami fotowoltaicznymi.

Czym jest farma fotowoltaiczna?

W Polsce jest to nowy rodzaj inwestycji, na którą nie wszyscy jeszcze się decydują. Jest to wydzielony obszar, gdzie rozlokowane są łańcuchy paneli słonecznych razem z inwerterami solarnymi. Dzięki temu można zamieniać energię słoneczną w elektryczną. Produkowany prąd jest przesyłany do ogólnej sieci energetycznej. Działają tylko w dzień i wymagają magazynowania produkowanej energii.

W jaki sposób działa farma fotowoltaiczna?

Panele fotowoltaiczne, które są ze sobą podłączone zarówno szeregowo, jak i równolegle. W każdym module znajdują się ogniwa fotowoltaiczne, które są wykonane z materiału półprzewodnikowego. W nich natomiast dochodzi do zjawiska fotoelektrycznego. Polega to na tym, że fotony światła słonecznego wzbudzają w ogniwach ruch elektronów, dzięki czemu powodują powstanie napięcia elektrycznego. Panele wytwarzają prąd stały, który jest następnie zamieniany w falowniku na prąd zmienny. Po tym wszystkim trafia on do sieci.

Produkowana ilość energii elektrycznej przy pełnym słońcu jest zależna od ilości zainstalowanych paneli oraz mocy pojedynczego modułu. Dlatego im więcej paneli fotowoltaicznych, tym większa moc będzie generowana przez farmę.

Jak sprzedawać prąd z farmy fotowoltaicznej?

Warto wiedzieć, że prąd z farmy fotowoltaicznej można sprzedawać. Jest to możliwe między innymi na aukcjach OZE. W takich przypadkach energia jest sprzedawana na rynku hurtowym. Osoby, które posiadają własną farmę fotowoltaiczną mogą się zgłaszać i składać swoje oferty sprzedaży. Jeśli oferta zostanie zaakceptowana, podpisuje się umowę, a energię kontraktuje. Najczęściej energia jest sprzedawana operatorom energetycznym, prywatnym firmom czy samorządom terytorialnym.

Na rynku funkcjonują także firmy pośredniczące, które zawierają umowę z osobą posiadającą farmę fotowoltaiczną. Oferują mu oni konkretną cenę za sprzedaż energii lub pośrednictwo. W ten sposób energia z naszej farmy fotowoltaicznej może zawędrować do Polskiej Towarowej Giełdy Energii lub na europejskie aukcje.

Coraz częściej na dachach domów w naszym kraju możemy zauważyć panele fotowoltaiczne. Niektórzy decydują się na konstrukcję instalacji na gruncie. Fotowoltaika zachodniopomorskie w Polsce przeżywa obecnie dynamiczny rozwój, więc warto się tej sytuacji przyjrzeć. Budowa farm fotowoltaicznych również ma coraz częściej miejsce w naszym kraju. Wpływ na to może mieć między innymi wsparcia finansowe z programów unijnych czy rosnąca wydajność instalacji fotowoltaicznych. Ceny ich montażu maleją, a polityka UE wręcz naciska na zastępowanie elektrowni węglowych rozwiązaniami OZE.

Coraz niższe ceny oraz rozwój tego rynku sprawia, że pojawia się o wiele więcej inwestorów w biznes fotowoltaiki niż wcześniej. Każdy z nas powinien zastanowić się nad tym rozwiązaniem, ponieważ pozwala ono na znaczne obniżenie rachunków za prąd.

About Bartek

Pasjonat inwestowania i wszelkiego co związane z finansami. Interesuje się tego typu rzeczami od najmłodszych lat, dzięki czemu wypracował swoje własne metody oszczędzania, inwestowania i zarabiania. More Posts

Leave a comment

Your email address will not be published.


*