Idealne dla studenta konto bankowe – co powinno mieć?
Większość młodych ludzi rozpoczynając studia decyduje się na założenie pierwszego konta bankowego. Zależy im na wybraniu konta, które będzie w 100% darmowe. Często banki proponują pozornie darmowe rachunki bankowe z posiadaniem których, wiążą się ukryte opłaty. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele kont bankowych stworzonych z myślą o studentach. Są różne kryteria, którymi kierują się młodzi ludzie wybierając konto bankowe takie jak koszty prowadzenia rachunku, opłaty za kartę, bezpłatne przelewy przez Internet, opłata za wypłaty z bankomatów. Nie warto kierować się promocjami, ponieważ są one krótkotrwałe i mają na celu przyciągnięcie klientów.
Koszty posiadania konta
Większość banków oferuje darmowe konto osobiste dla studentów. Karty wydawane są bezpłatne, ale nie oznacza to, że nie będzie pobierana comiesięczna opłata. Często za użytkowanie karty płatniczej trzeba zapłacić co miesiąc pewną drobną sumę pieniężną. Niektóry banki umożliwiają uniknięcie tej opłaty, wystarczy dokonać kartą transakcji na pewną kwotę. Kolejną istotną kwestią są opłaty za przelewy przez Internet. Większość banków oferuje bezpłatne przelewy oraz zlecenia stałe w ramach jednego banku. Dokonywanie tego typu transakcji na rachunki w innych bankach zwykle wymaga uiszczenia opłaty. Dla studentów banki zwykle przygotowują ofertę, która nie przewiduje opłat za wykonywanie przelewów oraz zleceń stałych przez Internet. Nie ma znaczenia czy transakcje są wykonywane między tymi samymi bankami czy różnymi.
Dodatkowe opcje
Bardzo ciekawą opcją jest zarabianie na dobrych ocenach. Banki premiują dobre wyniki w nauce, przyznając studentom 50 zł za każdą 5 uzyskaną na egzaminie. Dodatkowe pieniądze na pewno przydadzą się każdemu studentowi. Oprócz rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych banko oferują również inne korzystne produkty finansowe, wśród niech można wymienić między innymi: fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia, usługi maklerskie, karty debetowe lub kredytowe. Bardzo ważną kwestią jest również, jakie lokaty oferuje konkretny bank. Jeśli komuś zależy na oszczędzaniu powinien wybrać bank oferujący lokaty wysoko oprocentowane. Banki zwykle oferują wypłaty ze wszystkich bankomatów i pobierają za to niewielką prowizję należy więc, porównać jej wysokość w poszczególnych bankach. Korzystanie z kont bankowych odbywa się obecnie głównie za pomocą Internetu oraz przez telefon. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy konieczna jest wizyta w placówce bankowej. Warto więc zorientować się iloma placówkami dysponuje konkretny bank i czy znajdują się w miejscowości zakładającego konto. Wybierając konto trzeba dokładnie przeanalizować wszystkie oferty dostępne na rynku. Powinien być to racjonalny i przemyślany wybór. Należy zastanowić się czy ważne są dodatkowe usługi oraz jakie możemy ponosić opłaty. Nie można jednoznacznie stwierdzić, które z kont dostępnych na rynku jest najkorzystniejsze, wszystko zależy od tego, jakie student ma potrzeby oraz w jaki sposób będzie korzystał z konta.
Dla mnie idealne konto studenckie to konto bezpłatne. Niby takie są, ale czemu zawsze jednak coś się tam przemyci i inaczej to nazywają, ale zapłacić coś tam trzeba. Biednych studentów banki robią w balona? Konkretnego nie znam, ale koleżanka mi kiedyś opowiadała. Wymyślił sobie bank jakiś koszt – niby oczywiście ie związany z kosztami prowadzenia, ale jednak koszt, tak? Tak się robi młodych obywateli?