Karty płatnicze typu „charge”. Charakterystyka

W XXI wieku coraz częściej odchodzi się od płacenia prawdziwą gotówką pod postacią banknotów i monet – zamiast nich wybieramy płatności bezgotówkowe, w których środki z naszego konta bankowego przekazywane są bezpośrednio na konto firmy, od której kupujemy produkty i usługi. Jedną z form realizacji tego typu płatności jest karta obciążeniowa, nazywana również kartą „charge”. Co warto o niej wiedzieć?

Worried man checking his bank account online

Karta obciążeniowa – w skrócie

Karta obciążeniowa to rodzaj karty płatniczej powiązanej z osobistym rachunkiem Klienta banku. Na podstawie miesięcznych wpływów na konto ustalony jest limit pieniężny, z którego Klient może dowolnie korzystać, nawet w sytuacji, jeśli na koncie aktualnie nie ma żadnych środków pieniężnych. Innymi słowy – Klient zadłuża się w banku na określoną sumę, którą spłaca w następnym okresie rozliczeniowym.

Karta obciążeniowa a kredytowa – podobieństwa i różnice

Na pierwszy rzut oka karta typu charge funkcjonuje podobnie do powszechnie znanych Klientom kart kredytowych – w obu przypadkach mamy możliwość skorzystania z pieniędzy, których de facto nie posiadamy, później jednak musimy spłacić zadłużenie. W czym tkwi różnica?

– „W przypadku kart kredytowych użytkownik spłata swój dług zgodnie z ustalonym harmonogramem, tak jak w przypadku kredytu – mówi przedstawiciel Poznańskiego Banku Spółdzielczego – Przykładowo na karcie kredytowej mamy limit w wysokości 10 000 złotych – kwotę tę spłacamy w następujących po sobie ratach, w wysokości na przykład 500 złotych miesięcznie. W przypadku kart obciążeniowych nie występuje spłata ratalna zadłużenia – środki, które wydaliśmy, korzystając z tej karty, musimy w całości zwrócić w następnym miesiącu. Ponadto należy zwrócić uwagę, że karta obciążeniowa związana jest z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, podczas gdy w przypadku kart kredytowych nie jest to konieczne”.

Dlaczego warto z niej korzystać?

Karta obciążeniowa to produkt przeznaczony przede wszystkim dla firm, które dzięki niej mogą w skuteczniejszy niż w przypadku kart kredytowych sposób kontrolować wydatki swoich pracowników. Oczywiście, z karty obciążeniowej mogą również korzystać Klienci indywidualni – rozwiązanie to przydaje się np. kiedy nasze przychody nie są regularne i zdarza się nam nie mieć pieniędzy na swoim rachunku. Karta charge pozwoli nam łatwo przejść trudny okres oczekiwania na wpłaty. Należy jednak cały czas pamiętać o konieczności spłacenia zadłużenia – banki pobierają należne kwoty automatycznie, dlatego przed wyrobieniem karty obciążeniowej powinniśmy zastanowić się, czy na pewno w dniu spłaty na naszym koncie będzie dość środków. W przeciwnym wypadku musimy liczyć się ze spłatą długu ze sporymi odsetkami.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*