Klauzule niedozwolone w umowach – co musisz o nich wiedzieć?

Podpisujemy mnóstwo różnych umów, często nie czytając ich do końca, szczególnie tego, co jest nakreślone drobnym maczkiem. Tymczasem takie zachowanie może nas kosztować sporo nerwów i niepotrzebnych konfliktów z przedsiębiorcami.

Corruption audit concept. Inspector using magnifying glass for inspect budget corruption.

Klauzula umowna – co to takiego?

Zawierając jakąkolwiek umowę, konsument zawsze stoi na tej gorszej pozycji, obarczonej ryzykiem. Nieuczciwy kontrahent może zawrzeć w dokumentacji takie zapisy, które dzięki niewiedzy drugiej strony zostaną przeoczone. Czym są więc te tajemnicze niedozwolone klauzule? To nic innego jak wszelkie zawarte w umowie postanowienia, które nie zostały omówione z konsumentem, niezweryfikowane przez niego. Zapisy te naruszają jego interesy i mogą przynieść szkodę majątkową. Niezgodne są także z dobrymi obyczajami.

Przedsiębiorca korzysta często z gotowych wzorów umów lub sam je układa, a druga strona otrzymuje gotowy do podpisania dokument. Trzeba więc czytać całą umowę, nawet to, co jest zapisane drobnym druczkiem, aby nie podpisać niekorzystnych dla siebie dokumentów.

Kodeks cywilny w art. 385(3) zawiera niektóre, najpowszechniejsze niedozwolone zapisy stosowane w umowach. Zanim więc umowa zostanie zawarta, warto zebrać stosowną wiedzę na temat umów zawieranych z przedsiębiorcami, pytając o radę prawnika. Tego typu sprawę mogą podjąć np. radcy prawni. Łódź jest miastem, w którym znajduje się sporo dobrych prawników, dlatego nie powinno być żadnego problemu ze znalezieniem najlepszego.

Co się może znaleźć w takiej umowę?

Najczęstsze zapisy niedozwolone uzależniają zawarcie umowy od zawarcia w przyszłości innej lub podobnej, uprawniające kontrahenta do jednostronnej zmiany umowy bez podania konkretnych przyczyn, pozbawienie prawa do rozwiązania umowy przez konsumenta, uchylenie się od odpowiedzialności za niewywiązanie się z umowy przez kontrahenta, czy uzależnienie spełnienia świadczeń od okoliczności zależnych tylko od woli kontrahenta.

Kiedy umowa zostanie zawarta

Jeśli już jednak popiszemy taką umowę, wtedy należy szukać pomocy w sądzie. Wiadomo, że takie klauzule nie wiążą konsumenta z umową w mocy prawa, ale nieraz jest tak, że przedsiębiorca nie chce odstąpić od takiej umowy. W takich sytuacjach pomocni są radcy prawni. Łódź to spore miasto, w którym nie brakuje wykwalifikowanych prawników, zajmujących się tego typu sprawami. Można też zwrócić się do powiatowego lub miejskiego rzecznika konsumentów w celu uzyskania stosownej pomocy i wsparcia.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*