Kursy walut – co na nie wpływa?
W celu zrozumienia mechanizmów wpływających na kursy walut należy przeanalizować aktualną sytuacje gospodarcza konkretnego państwa. Kursy walut mogą być prognozowane na podstawie różnych danych ekonomicznych, niestety na ich wysokość mają wpływ różne czynniki.
Nie jest więc możliwe dokładne określenie kursu obcej waluty. Istnieje wiele ekonomicznych czynników, który determinują kursy walut. Jeśli chodzi o notowania polskiej waluty, można stwierdzić, że są obecnie niekorzystne. Zostały jednak podjęte różne działania, które mają wpłynąć na umocnienie złotego. Rada Polityki pieniężnej obniżyła stopy procentowe, by pobudzić gospodarkę i stypulować wzrost gospodarczy. Konsekwencją obniżenia stóp procentowych ma być wzrost poziomu inflacji, to z kolei wpłynie na polepszenie sytuacji polskiej gospodarki.
W jaki sposób poziom stóp procentowych wpływa na kursy walut?
Istnieje wiele czynników makroekonomicznych, które można analizować na podstawie danych publikowanych przez różne instytucje. Można do nich zaliczyć wypowiedzi przedstawicieli banku centralnego, analiz makroekonomicznych, prognoz dotyczących wysokości wzrostu gospodarczego. Poziom stóp procentowych niewątpliwie jest jednym z takich czynników i znacząco wpływa na kursy walut. Jeżeli w konkretnym państwie stopy procentowe są utrzymane na wysokim poziomie, inwestorzy zagraniczni inwestują w papiery wartościowe emitowane w tym państwie. Jednocześnie popyt na walutę tego kraju rośnie. Wzrost zainteresowania inwestorów wywołuje konsekwencje w postaci podwyżki kursu. Jeżeli w kraju polityka monetarna prowadzona jest w inny sposób a w konsekwencji poziom stóp procentowych jest niski inwestorzy nie kupują emitowanych przez państwo papierów wartościowych. Inflacja i poziom Produktu Krajowego Brutto (PKB) to czynniki mogą mieć pośredni wpływ na kursy walut, ponieważ wskazują, w jakiej kondycji jest gospodarka konkretnego państwa.
Wpływ geopolityki i stopa bezrobocia
Na kursy walut niewątpliwie znaczący wpływ ma geopolityka. Trzeba zwrócić uwagę na różne konflikty zbrojne, które wpływają na gospodarkę i powodują destabilizację waluty. Przykładowo, poważne konsekwencje dla kursu walut miał konflikt między Rosją a Ukrainą. Nastąpiła dewaluacja zarówno ukraińskiej hrywny i rosyjskiego rubla. Duże znaczenie mają również wydarzenia polityczne i społeczne. Ogromne znaczenia ma więc bieżąca polityka prowadzona w poszczególnych państwach. Na notowania waluty mogą mieć wpływ wybory parlamentarne, ponieważ zwiastują one zmianę władzy oraz polityki gospodarczej. Stopa bezrobocia silnie oddziałuje na kursy walut. Utrzymujący się wysoki poziom bezrobocia skutkuje spadkiem popytu na dobra importowane oraz powoduje, że mniejsza ilość pieniądza krajowego trafia na rynek międzynarodowy. Konsekwencją jest wzrost kursu waluty. W sytuacji, gdy poziom bezrobocia spada waluta krajowa zostaje osłabiona. Na wysokość kursu walut ma wpływ również tempo wzrostu gospodarczego.
Szkoda, że euro tak spadło swego czasu, pracuje w Niemczech od lat i różnica jest widoczna. Co zrobić…Na gospodarkę światową wszystko ma wpływ. Myślę, że złotówka i tak jest silniejsza, niż kiedyś. Gospodarka polska mimo wszystko idzie do przodu, zwłaszcza eksport. To dobre zjawisko, ze jest popyt na nasze artykuły. To oznacza, że przyszłość naszej waluty nie jest zła.