Lokaty czy obligacje skarbowe? W co lepiej inwestować?

W okresie niskich stóp procentowych bardzo trudno znaleźć taki instrument inwestycyjny, który przyniesie pewne zyski. W takich wypadkach szuka się bezpiecznych sposobów jak lokaty bankowe czy obligacje skarbowe. Ze względu na porównywalne bezpieczeństwo wiele osób ma dylemat, który z nich jest dla nich bardziej korzystny. Oba instrumenty różnią się jednak między sobą diametralnie, choćby ze względu na dostępność oraz różne terminy zwrotu z kapitału.

Zysk z lokaty zależy od wysokości stóp procentowych

Lokaty to instrumenty finansowe, które znaleźć można w ofercie każdego banku. W związku z tym, że ich oprocentowanie zależy od wysokość stóp procentowych regulowanych przez bank centralny, to wraz z nimi rośnie bądź spada. Te depozyty mają różny okres zwrotu z kapitały, mogą być zarówno krótko, średnio jak i długoterminowe. Obecnie większość lokat w ofercie banków przynosi zysk na poziomie 2-3 procent w skali roku. Zwykle w przypadku złożenia depozytu na okres ponad roku można liczyć na zwrot wysokości 3,5 procent. Porównując je do obligacji skarbowych, których oprocentowanie wynosi pomiędzy 3 a 4 procent, może się wydawać, że są one mniej opłacalne, jednak zagłębiając się w szczegóły wcale nie musi się to okazać prawdą.

Obligacje skarbowe nie zawsze opłacalne

Nawet jeśli oprocentowanie obligacji skarbowych jest wyższe, to w ostatecznym rozrachunku instrumenty bankowe wypadają korzystniej. Oprocentowanie papierów dłużnych jest zależne od terminu ich wykupu, im dłuższy okres tym wyższe zyski. W przypadku dwuletnich obligacji  stałokuponowych, emitowanych przez Ministerstwo Finansów, zarobić można 3 procent w skali roku. Natomiast pozostałe serie papierów zmieniają się z czasem trwania inwestycji. Zwykle jest to zmiana regresywna, która oznacza, że największy zwrot uzyskuje się po pierwszym roku, a potem spada ono proporcjonalnie.

W przypadku obligacji należy również liczyć się z długim terminem zamrożenia swojego kapitału. Zwykle tutaj obowiązują terminy dwu, pięcio a nawet dziesięcioletnie. Natomiast tak długich depozytów na próżno szukać w bankach. Ich dużą zaletą jest właśnie elastyczność czasu deponowania gotówki. Największą popularnością  cieszą się lokaty krótkoterminowe, których okres zapadalności wynosi do 6 miesięcy. Pozwala to uzyskać zwrot z inwestycji po krótszym czasie, niż w przypadku obligacji.

Lokaty bankowe i obligacje skarbowe tak samo bezpieczne

Jeśli przyrównać do siebie kwestie bezpieczeństwa lokowania kapitału to oba instrumenty są do siebie podobne. W przypadku depozytów bankowych do równowartości 100 tysięcy euro ich wypłacalność jest gwarantowana przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Natomiast obligacje są zabezpieczone majątkiem skarbu państwa. Nie ma więc powodów, by uważać, że instrumenty bankowe są słabiej zabezpieczone od obligacji skarbowych. Mają one natomiast zasadniczą zaletę, gdyż są bardziej elastyczne i ogólnodostępne. Można je założyć praktycznie w każdym banku, a do tego za pośrednictwem różnych kanałów takich jak internet. Jeśli szukasz ciekawej oferty, zajrzyj na https://www.getinbank.pl/klienci-indywidualni/oferta/lokaty-bankowe/

Leave a comment

Your email address will not be published.


*