Należyte przygotowanie się do podróży
Mamy obecnie okres wakacyjny, więc z pewnością mnóstwo osób postanowi udać się na krótsze lub dłuższe wyjazdy. Spójrzcie teraz na tytuł tekstu. Co rozumiecie przez odpowiednie przygotowanie się do podróży? Czy chodzi tylko i wyłącznie o zabranie wszystkich potrzebnych ubrań, gadżetów? Otóż, nie.
Ubezpieczenie komunikacyjne
Zacznijmy od tego, że z punktu widzenia zabezpieczenia się przed tym, co może się wydarzyć nasza formuła podróżowania nie ma żadnego znaczenia. Załóżmy, że wybieramy się na wakacje własnym samochodem. Bezwzględne (poza jednym wyjątkiem) wykupmy specjalistyczne ubezpieczenie samochodu dotyczące każdego typu awarii na terenie całej Europy. Tym wyjątkiem jest posiadanie pełnego pakietu assistance obok ubezpieczania swojego samochodu. Jak to często bywa, żeby nie było zbyt pięknie, takie pakiety mają swoje wyłączenia. Być może w ogólnych warunkach ubezpieczenia będzie zaznaczone, że samochodu nie możemy uruchomić, jeżeli nie działa silnik. Jest jednak tak, że przepisy swoje, a życie swoje. Niemożność uruchomienia silnika to nie jedyne co może przeszkodzić nam w kontynuowaniu jazdy. Nie ma sensu podawać przykładów, każdy po chwili zastanowienia z pewnością ma je w głowie.
Co jeszcze należy zrobić?
Gdyby ktoś zapomniał założyliśmy, że podróżujemy własnym samochodem. Być może informacje, które za chwile się pojawią powinny zostać umieszczone na początku. Są bardziej znane, ale jest ich dużo więc nie wiadomo czy o wszystkich pamiętacie. Kierowca, powinien udać się do zaufanej stacji serwisowej w celu dokonania szczegółowego przeglądu samochodowego. Nie wolno jednak wybierać się w podróż od razu po przeglądzie. Obowiązkowo należy najpierw przejechać kilkaset kilometrów. Usterki mogą pojawić się również ze względu na przegląd. W przypadku gdy trasa podróży wykracza poza granice kraju należy zapoznać się z przepisami ruchu drogowego obowiązującymi w Państwach przez, które zamierzamy podróżować.
Jeżeli mamy dziecko w wieku do 12 lat, które nie przekracza 150 cm wzrostu to możemy zabrać je ze sobą w foteliku ochronnym lub na specjalnym siedzisku. Nie chcecie przecież narażać dziecka na niebezpieczeństwo utraty zdrowia czy nawet życia. Na koniec najważniejsze fotel MUSI być dopasowany do wysokości i wagi dziecka. Nie odpowiedni fotelik nie spełni swojego zadania. W przypadku planowania podróży z bardzo małym dzieckiem obowiązkiem jest wizyta u pediatry.
O czym jeszcze należy pamiętać wybierając się w podróż? O wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. W celu jej wyrobienia nie trzeba odwiedzać NFZ-u. Formalności związane z tą karty możemy załatwić w Internecie. Ważność tej karty to pół roku a jej działanie ma miejsce na terenie Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinu. Posiadacz karty EKUZ powinien by traktowany identycznie jak obywatele danego kraju. Pamiętajcie jednak, że nie wszędzie zakres opieki zdrowotnej w ramach powszechnego ubezpieczenia jest taki sam jak w Polsce. W związku z tym warto jeszcze wykupić tzw. ubezpieczenie podróżne.
Leave a comment