Nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia

Skutki rzucenia palenia można poczuć w każdym wieku. Nikt nie powinien kierować się mitem o tym, że rzucając nałóg po 20, 30 czy nawet 40 latach palenia potrafi tylko zaszkodzić naszemu organizmowi. Nałogowi palacze często usprawiedliwiają się tym, że ich organizm po długoletnim problemie z nałogiem nie poradzi sobie z negatywnymi skutkami palenia. Prawda jest natomiast taka, że rzucenie palenia zawsze przynosi korzyści. Zyskujemy na tym finansowo ale i również zdrowotnie.

Oczywiście lepiej jest rzucić palenie wcześniej niż później. Jeśli rzucimy ten nałóg do 35 roku życia to mamy bardzo dużą szansę na uniknięcie negatywnych skutków i zmniejszamy ryzyko zgonu z powodu chorób odtytoniowych. Warto jednak pamiętać, że rzucenie palenia w wieku 40 lat nie przedłuży nam już oczekiwanej długości życia. Przynajmniej nie w znaczącym stopniu.

W dymie papierosowym jest mnóstwo związków chemicznych z czego 70 z nich jest rakotwórcza. Jest też dużo związków chemicznych, które są kardiotoksyczne, czyli uszkadzają naczynia, oraz te które są pneumotoksyczne, czyli uszkadzają układ oddechowy. Palenie może być przyczyną rozwoju nowotworów aż w 15 lokalizacjach.

Silna wola może nie wystarczyć do rzucenia palenia

To, że tylko silna wola oraz motywacja jest potrzebna do rzucenia palenia. Czasami ta chęć może nie wystarczyć. Jeżeli ktoś pali od wielu lat albo jest bardzo wrażliwy na nikotynę może odczuwać silne objawy odstawienia. Potrafią one trwać nawet do roku. Możemy skorzystać dodatkowo z farmakoterapii. Jest ona skuteczne, bezpieczna i dobrze przebadana. Warto również zadbać o wsparcie otoczenia i naszych najbliższych. Pomoże nam to przygotować się na kilku miesięczną walkę z nałogiem. Pomocny będzie np. ten środek https://inveni-krakow.pl/rzuc-palenie/

Objawy odstawienia papierosów

Do takich objawów (które przemijają) możemy zaliczyć znaczne pogorszenie samopoczucia, skrajne oraz nagłe zmiany nastroju, trudności w koncentracji, niepokój, stany lękowe, bezsenność czy zwiększona drażliwość i irytacja. Do tego zaliczyć można również bóle głowy, które są spowodowane ucieczką tlenku węgla z naszego organizmu. Jest to znak dla nas, że nasz organizm się oczyszcza. Tak samo jest z kaszlem.

Nic więc dziwnego, że przy walce z nałogiem wielu osobom może wydawać się zbyt trudne. Jakakolwiek nerwowa sytuacja może sprawić, że znów sięgniemy po papierosa. Przekonani jesteśmy, że ta wpadka przekreśla nasza walkę z nałogiem i zapalamy potem następnego i jeszcze następnego. Prawda jest taka, że jeżeli zdarzy się nam wpadka podczas rzucenia palenia to nic szczególnego się nie stało. Będzie nam trochę trudniej wytrzymać w naszym postanowieniu, jednak nasz organizm nadal będzie się regenerował. Tak więc jeżeli w trakcie rzucenia palenia zdarzy nam się wpadka to powinniśmy przeanalizować nasz błąd i spróbować jeszcze raz. Ważne jest to, aby ciągle próbować uwolnić się od uzależnienia.

W chwilach kryzysu możemy również udać się do specjalisty czy na grupowe spotkania. Może to znacznie pomóc nam w walce z nałogiem.

Podsumowując

Walka z nałogiem nie jest wcale takim prostym zadaniem. Wiele osób przegrywa z chęcią zapalenia papierosa, jednak należy pamiętać o tym, że ciągłe próby uwolnienia się od papierosów również pomagają naszemu organizmowi. Niezależnie ile mamy lat możemy przystąpić do walki z nałogiem w celu poprawy jakości naszego zdrowia. Organizm niezwykle szybko potrafi się regenerować, więc im szybciej tym lepiej!

About Bartek

Pasjonat inwestowania i wszelkiego co związane z finansami. Interesuje się tego typu rzeczami od najmłodszych lat, dzięki czemu wypracował swoje własne metody oszczędzania, inwestowania i zarabiania. More Posts

Leave a comment

Your email address will not be published.


*