Odszkodowanie od pracodawcy

Idąc do pracy, nawet nie myślimy, że może się w niej przydarzyć coś złego. A przecież wypadki „chodzą po ludziach” i w momentach, których się w ogóle nie spodziewamy, może nam przydarzyć kontuzja, wypadek, czy jeszcze coś innego. Zazwyczaj, kończy się to tylko „chorobowym” i kilkoma dniami wolnymi, ale może też być i tak, że wypadek okazuje się groźniejszy, a nam grozi nawet trwałe kalectwo.

Jak wszyscy wiemy, gdy jesteśmy na zwolnieniu chorobowym, czy też nie możemy podjąć pracy, ze względu na nasz stan zdrowia, otrzymywane przez nas wynagrodzenie, staje się o wiele mniejsze. Dla wielu osób, jest to sytuacja bardzo trudna, gdyż w wielu przypadkach, po prostu brakuje im pieniędzy na normalne życie.

Wypadek w pracy a odszkodowanie

Każda osoba legalnie zatrudniona, odprowadza składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To właśnie ZUS wypłaca nam zasiłek chorobowy, a także może wypłacić ewentualne odszkodowanie, jeżeli wypadek powoduje trwały uszczerbek na zdrowiu. Jego wysokość może być bardzo różna i zazwyczaj uzależniona jest od wielkości kontuzji i uszczerbku. Może zdażyć się sytuacja, gdy pieniądze, które zostały nam wypłacone przez ZUS, nie pokryją w pełni kosztów leczenia. W takim przypadku, dodatkowe odszkodowanie powinien wypłacić nam pracodawca.

Oczywiście aby do takiej sytuacji doszło, po pierwsze musimy być zatrudnieni legalnie. Pracując „na czarno”, nie będziemy mogli dostać niczego, gdyż po pierwsze pracodawca nie będzie odprowadzał za nas składek do ZUS, a po drugie, nie ma on obowiązku wypłacać nam niczego. Po drugie, musimy zbierać wszystkie rachunki, które płacimy w związku z rehabilitacją, dojazdami do lekarza, czy wizytami u specjalistów. Tylko na ich podstawie możemy wymagać od pracodawcy, by zapłacił nam pieniądze. W procesie „walki” o odszkodowanie, bardzo ważne jest też to, by udowodnić, że wypadek nie został spowodowany z naszej winy. W przeciwnym wypadku, o pieniądze będzie bardzo ciężko.

Jeżeli będziemy w stanie wykazać, że to na skutek zaniedbań pracodawcy, ulegliśmy wypadkowi, uzyskanie pieniędzy będzie o wiele łatwiejsze. Należy pamiętać, aby zaraz po wypadku spisać odpowiedni protokół, w którym wszystko dokładnie zostanie opisane. Najlepiej jest dołączyć do niego zeznania świadków, którzy potwierdzą prawdziwą wersję wydarzeń. Jeżeli mamy wszystko „zrejestrowane”, pracodawca nie będzie mógł się „wymigać” i nie wypłacić nam pieniędzy.

Prywatne ubezpieczenie od wypadków

Aby w pełni zabezpieczyć się od nieszczęśliwych wypadków i aby mieć pewność, że dostaniemy pieniądze na leczenie czy rehabilitacje, powinniśmy sobie wykupić prywatną polisę, która bez względu na okoliczności pozwoli nam na uzyskanie środków finansowych. Ilość pieniędzy, uzależniona jest od wielu czynników. Przede wszystkim od wysokości sumy ubezpieczenia. Im jest ona wyższa, tym więcej pieniędzy dostaniemy. Ponadto, ilość pieniędzy zależy od uszczerbku na zdrowiu jaki został nam po wypadku. Także i w tym przypadku, im uszczerbek jest większy, tym na naszym koncie pojawi się większa suma.

About Bartek

Pasjonat inwestowania i wszelkiego co związane z finansami. Interesuje się tego typu rzeczami od najmłodszych lat, dzięki czemu wypracował swoje własne metody oszczędzania, inwestowania i zarabiania. More Posts

2 Comments on Odszkodowanie od pracodawcy

  1. Z odszkodowaniami w Polsce jest ciężko. Firmy zachęcają do ubezpieczenia, a jak dochodzi co do czego, to pojawiają się problemy. Każdy przypadek jest inny, lecz słyszałam już o wielu niesprawiedliwych dla ludzi sytuacjach. W pracy naprawdę trzeba uważać, zwłaszcza w fizycznej.

  2. Jak pracodawca jest uczciwy to napewno pomoże, ale trzeba zawsze liczyć na siebie i ubezpieczyć się w dobrej firmie. Jeśli taka w ogóle istnieje.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*