Optymalizacja kosztów bieżących firmy
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, z reguły nastawiają się na jak największe zyski. I w związku z tym robią one wszystko, by te zyski osiągnąć. Można to zrobić podnosząc efektywność pracy, montując szybsze maszyny, zatrudniając najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach. Ale często zapominanym sposobem na podwyższenie zysków, jest prawidłowa optymalizacja kosztów, Wprowadzenie odpowiedniej polityki związanej z kosztami, może sprawić, że zostaną one obniżone, co jak łatwo się domyśleć, może podnieść nasze zyski.
Po co optymalizować koszty
Głównym zadaniem polityki optymalizacji kosztów, jest ich obniżenie. Dzięki temu, że wszystkie wydatki, związane z prowadzeniem działalności gospodarczej są pod kontrolą, mogą one zostać znacznie zmniejszone, co sprawia, że właściciel firmy ma do swojej dyspozycji więcej pieniędzy. Środki te, mogą zostać wykorzystane np. na inwestycje, co sprawi, że firma rozwinie się i jeszcze bardziej zwiększy dochody. Ponadto dzięki optymalizacji kosztów możemy w pozytywny sposób wpływać na ekologię, co dla wielu ludzi ma także niebagatelne znaczenie.
W jaki sposób można optymalizować koszty
Czasami biznesmeni nie zdają sobie sprawę, gdzie można wprowadzić optymalizacje kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. A miejsc tych jest bardzo dużo. Najlepszym przykładem może być optymalizacja kosztów energii elektrycznej. I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o gaszenie zbędnego światła, o wyłączaniu monitorów komputerów podczas przerwy. Mowa tu np. o wprowadzeniu energooszczędnych rozwiązań w firmie, które pozwolą zmniejszyć koszty w sposób kompleksowy. Można wymienić urządzenia, które pochłaniają najwięcej energii, można wprowadzić w całej firmie energooszczędne żarówki itp. Ostatnio bardzo częstym sposobem na obniżenie kosztów energii elektrycznej jest tworzenie tzw „grup zakupowych”. Dzięki temu, można uzyskać lepsze ceny za kupowaną energię, gdyż zgodnie z zasadą „duży może więcej”, można wynegocjować lepsze warunki umowy.
Kolejnym rejonem, gdzie można poprawić politykę kosztów, są koszty sprzątania. Należy rozważyć, czy lepszym i tańszym rozwiązaniem dla firmy, nie będzie wynajęcie zewnętrznej firmy sprzątającej. A jeżeli okaże się, że mimo wszystko taniej dla firmy będzie, gdy porządki w firmie będzie wykonywała osoba zatrudniona na etacie, także można wprowadzić tutaj odpowiednią politykę kosztową. Należy wyliczyć, czy bardziej opłaca się stosować tanie, ale mniej wydajne środki czystości, czy może lepiej kupić środki droższe, ale za to bardziej wydajne.
Podobnych „miejsc”, gdzie można szukać obniżenie kosztów, jest w każdej firmie bardzo dużo. Możemy tu wspomnieć chociażby o obniżeniu kosztów drukowania dokumentów, koszty wynajmu, koszty marketingu i reklamy itp. A gdy w wielu miejscach firma może obniżać koszty, można sobie wyobrazić, jakie oszczędności można uzyskać, stosując odpowiednią politykę kosztową. Dlatego też gdy tylko chcemy zwiększyć dochody, powinniśmy poszukać sposobów by w pierwszej kolejności obniżyć koszty prowadzenia działalności, a po jakimś czasie, z pewnością każdy zauważy, jak dochody firmy powoli zaczynają wzrastać.
Bardzo wartościowe info, nie da się ukryć
Na pewno mi się to przyda 