Praca przy biurku – jak podnieść efektywność

Żyjemy w szalonych czasach, kiedy liczy się nie praca włożona w dany projekt, ale efekt końcowy. Efekty, wyniki, skuteczność. Wielu z nas próbuje różnych metod, mających poprawić jakość pracy i skrócić czas potrzebny na wykonanie danej czynności.

Oto garść podpowiedzi, jak sprawić, by praca przy biurku była bardziej efektywna. Wiele z nich zapewne już znasz. Pytanie jednak, czy wprowadziłeś je w życie? Wybierz sposoby najlepsze dla siebie i wdroż je w życie.

Higiena pracy wcale nie taka głupia

Pamiętasz, jak mama powtarzała Ci dawno temu: „nie garb się, zrób sobie przerwę, zapal lampkę” itp. gdy uczyłeś się w domu? Warto przypomnieć sobie mamine rady i zastosować je w dorosłym życiu. Niewłaściwa pozycja, złe oświetlenie, zastałe powietrze – mogą negatywnie wpływać na nasze samopoczucie, a przy długotrwałym trwaniu – powodować choroby i zwyrodnienia. Tak więc w czasie pracy:

  • wietrz pomieszczenie. Jeśli nie masz takiej możliwości, zadbaj, by wentylacja albo klimatyzacja były regularnie czyszczone,
  • zadbaj o światło. Najlepsze dla oczu i samopoczucia jest światło dzienne. Jeśli nie masz możliwości umieszczenia biurka w pobliżu okna, możesz zdecydować się na wybór żarówek o pełnym spektrum światła. Zużywają one więcej prądu, ale są przyjazne dla oczu,
  • rób regularne przerwy. Ale nie na przejrzenie Facebooka. Idź w tym czasie na krótką przechadzkę, przeciągnij się, zrób rundkę po schodach,
  • utrzymuj miejsce pracy w czystości. Brudne naczynia i resztki jedzenia nie tylko są nieestetyczne, ale także niehigieniczne.

Ignorowane przepisy BHP zemszczą się

Kolejna kwestia też wydaje się oczywista, ale wielu ludzi, zwłaszcza samodzielnie urządzająca biuro, ignoruje wskazówki BHP. Określają one jasno, jakie wymiary powinno mieć biurko dla osoby dorosłej, jak powinien na nim być ustawiony monitor itp. Warto zapoznać się z zasadami ergonomii, zyska na tym nie tylko jakość pracy, ale także nasze zdrowie.

Podstawowa zasada jest taka, by kupować meble dedykowane biurom (ciekawe zestawy biurek i mebli znajdziemy na przykład na stronie wuteh.com.pl) . W sklepach meblowych najczęściej można znaleźć biurka dla dzieci i młodzieży – nie mają one odpowiednich wymiarów. Idealne biurko powinno mieć około 75 centymetrów wysokości (dla osób wysokich 80), 70-80 centymetrów głębokości blatu oraz 120-160 centymetrów szerokości. Wymiary blatu wynikają z zasięgu ludzkich rąk, który wynosi średnio 80 centymetrów. Nie warto kupować większego biurka, zwłaszcza jeśli zamierzamy na nim trzymać sporo rzeczy – inaczej będziemy musieli wstawać, by sięgnąć po dokumenty leżące bliżej krawędzi.

screenshot-2015-11-04-14_24_46

A może praca na stojąco?

Innym sposobem na poprawienie efektywności jest praca na stojąco. Wielu sprzedawców oferuje nawet biurka o elektrycznie regulowanej wysokości, dzięki czemu łatwo zamienić siedzenie na stanie. Gdy stoimy – szybciej wykonujemy obowiązki, jesteśmy bardziej skupieni i mniej czasu marnujemy na dystraktory, jak portale społecznościowe albo pogaduszki z koleżankami. Praca taka jednak mocno obciąża nogi i trzeba się do niej stopniowo przyzwyczajać.

Zorganizuj przestrzeń

Masz problemy ze skupieniem się na obowiązkach, zapamiętywaniu o spotkaniach i kolejnych zleceniach? Ułatw to siebie. Tablica korkowa z listami to do, podręczny notesik albo karteczki samoprzylepne pozwolą zapanowań nad notatkami. Kuwetki na dokumenty pozwolą je posegregować na pilne/niepilne. Wygodny kontener na dokumenty pod biurkiem sprawi, że większość materiałów będziesz mieć pod ręką, ale nie będą zawadzać na blacie. Poszukaj rozwiązań dla siebie, by uporządkować biurko i jego otoczenie.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*