Radca prawny czy adwokat – kogo wybrać?
Czym różni się adwokat od radcy prawnego? To pytanie musimy sobie zadać skoro mamy wybierać pomiędzy adwokatem a radcą prawnym. Bardzo prawdopodobne, że większość osób nie potrafić odpowiedzieć na pytanie. Nie ma się jednak czego wstydzić. Trzeba po prostu nadrobić braki w wiedzy. Zacznijmy od tego, kim są przedstawiciele tych zawodów?
Adwokat
Jeżeli chcemy dostać fachową odpowiedź co leży w gestii obowiązków adwokata należy odnieść się do prawa o adwokaturze. Własnymi słowami można to ująć w ten sposób, że jest to prawnik, który świadczy pomoc prawną. Jego praca polega szczególnie na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawny oraz oczywiście (z tym chyba wszyscy kojarzą adwokata) z występowaniem przed sądami i urzędami. Adwokaci wykonują swój zawód w zespołach adwokackich lub indywidualnie. Jeżeli chcemy pracować w tym zawodzie to oprócz ukończenia wyższych studiów prawniczych musimy odbyć aplikację adwokacką. Co to takiego? Jest to po prostu cykl szkoleń, który musi przygotować nas do wykonywania zawodu. Zakończony jest tzw. ”egzaminem końcowym”. Jak to często jednak w życiu bywa od każdej reguły są wyjątki. W tym przypadku mamy dwa. Kiedy dana osoba posiada tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie prawa to nie obowiązuje jej odbycie aplikacji oraz ”egzamin końcowy”.
Radca prawny
Tak jak w przypadku adwokata zakres obowiązków rady prawnego jest jasno określony. Tutaj musimy się odnieść do ustawy z 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych. Krótko mówiąc wykonywanie zawodu radcy prawnego wiąże się ze świadczeniem pomocy prawnej. Czyli mamy to samo co w przypadku adwokata. Jeżeli chodzi o definiowanie tej pomocy to również nie ma żadnej różnicy w porównaniu z adwokatem. Ostatnie lata przyniosły nam znaczące rozszerzenie uprawnień w tym zawodzie. O czym mowa? Chodzi o możliwość prowadzenia spraw rodzinnych i obrony w sprawach o wykroczenia oraz występowania w roli pełnomocnika bądź obrońcy strony w sprawach karnych oraz karnoskarbowych. Obrońcą nie może być jednak radca prawny pozostający w stosunku pracy.
Czas dokonać wyboru
Jak widać oba zawody nakładają się na siebie. Kto wie, może doczekamy się dnia, w którym oba zawody zostaną połączone w jeden? W większości europejskich państw nie ma takiej sytuacji jaka jest w Polsce. Oba zawody nakładają się na siebie, ale to nie znaczy, że są całkowicie identyczne. Podczas opisywania działalności radcy prawnego padła informacja, że nie każdy radca prawny może być obrońcą w sprawach karnych oraz karnoskarbowych. Bardzo ważną różnicą, która przemawia na korzyść radcy prawnego jest to, że osoba wykonująca ten zawód może być zatrudniona na podstawie stosunku pracy u konkretnego przedsiębiorcy. W przypadku adwokata jest to niemożliwe. Jeżeli chodzi o nich to w grę wchodzi wykonywanie zawodu jako indywidualnej działalności gospodarczej oraz wspólnictwo w spółce. Porównując to do umów sytuacja wygląda tak, że z adwokatem możemy zawrzeć umowę cywilnoprawną a radca prawny może być zatrudniony na umowie o pracę. Decyzja należy do Państwa, ale naszym zdaniem lepiej dać szansę radcy prawnemu.
Artykuł powstał przy współpracy z http://mk-kancelaria.com.pl
Leave a comment