Rodzaje ubezpieczeń społecznych
Jest kilka rzeczy w naszym życiu, na które nie mamy zbyt wielkiego wpływu. Jedną z nich jest nasze zdrowie. Bo chociaż możemy o nie dbać, to jednak od czasu do czasu każdy z nas zachoruje na mniej lub bardziej groźne choroby. Czasem nie wymagają one pomocy lekarza i potrafimy poradzić sobie z nimi sami, jednakże czasami nieodzowna staje się wizyta w przychodni, gdyż może nam pomóc tylko specjalista. W obydwu przypadkach nieodzowny staje się zakup lekarstw, które pozwolą naszemu organizmowi wrócić do dobrej dyspozycji. Jak łatwo się domyśleć, takie „chorowanie” kosztuje. I nie chodzi tu tylko o zakup lekarstw. Kosztem są tu też wizyty u lekarza. Są one dosyć drogie, ale na całe szczęście większość z nas, tych kosztów nie widzi. Albowiem jesteśmy objęci ubezpieczeniem zdrowotnym. Co to takiego?
To ubezpieczenie dzięki któremu ubezpieczonej osobie przysługuje prawo świadczeń zdrowotnych, które mają na celu zachowanie zdrowia, leczenie a także ochronę przed skutkami chorób i schorzeń. I to właśnie dzięki takim ubezpieczeniom, nie odczuwamy pod względem finansowym naszych problemów zdrowotnych.
Obowiązkowe ubezpieczenia zdrowotne
Obowiązkowe ubezpieczenia zdrowotne jakie obowiązują w naszym kraju, zostały wprowadzone Ustawą o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym z dnia 6 lutego 1997 roku. Obejmuje ona większość Polaków a zgodnie z jej treścią ubezpieczenie to jest oparte na zasadach solidarności społecznej, samofinansowania, samorządności, prawa do wolnego wyboru świadczeniodawcy, zapewnienia równego dostępu do świadczeń czy też gwarancji państwa. Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne przysługuje wszystkim tym, którzy zatrudnieni są na umowę o pracę, umowę o dzieło, umowę zlecenie, prowadzą działalność gospodarczą, są ubezpieczeni w KRUS, są emerytami lub rencistami lub są zarejestrowani jako bezrobotni. Ubezpieczeniem objęte są także osoby do ukończenia 18 roku życia a jeżeli po ukończeniu tego wieku podejmują naukę, kontynuacja ubezpieczenia trwa dalej. Każdy może także sam zawrzeć umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia i wpłacać składki.
Prywatne ubezpieczenia zdrowotne
Każda osoba, bez względu na to czy posiada obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne czy też nie, może wykupić sobie prywatne ubezpieczenie zdrowotne. W zamian za to, płacąc odpowiednią składkę, możemy korzystać bezpłatnie lub z mniejszą opłatą z usług wybranych placówek medycznych. To z jakich usług możemy korzystać i które są z nich bezpłatne, a które częściowo refundowane decyduje zakres ubezpieczenia, jakie oferuje nam towarzystwo ubezpieczeniowe. Mówiąc w skrócie, z reguły im wyższa składka ubezpieczeniowa, tym większy zakres usług, z których możemy korzystać.
Prywatne ubezpieczenia zdrowotne w naszym kraju rozwijają się bardzo szybko. Znajdują się one w ofercie większości firm ubezpieczeniowych i coraz chętnie są wykupowane przez naszych rodaków. Z pewnością duży wpływ na to mają spore problemy z dostaniem się do specjalistów w ramach obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, a także wyższa jakość świadczonych usług.
Artykuł powstał przy współpracy z http://indywidualne-ubezpieczenie-zdrowotne.pl/
Leave a comment