Rodzaje i waga sztabek złota

Znaczenie pieniądza zmienia się w czasie, dlatego banknoty, które trzymamy w portfelu nie mają stałej wartości. Trzymanie ich „w skarpecie” nie jest najodpowiedniejszym sposobem na inwestycje. Lepiej spojrzeć na alternatywy, które pozwolą nam zabezpieczyć wartość oszczędności na długie lata. Jedną z nich jest inwestycja w złoto, która sprawdza się przez wiele pokoleń.


Kupno złota inwestycją na przyszłość

Żyjemy w czasach, gdzie nic nie jest pewne. Sami musimy zadbać o zabezpieczenie przyszłości swojej i najbliższej rodziny. Lokaty, plany inwestycyjne, szybkie okazje są nam codziennie proponowane przez media. Zyskują na tym banki, ale dla nas może to okazać się swego rodzaju pułapką. Ubezpieczeniem twoich oszczędności powinno być złoto i stanowić ok. 20-30% długoterminowego portfela – twierdzi ekspert finansowy z firmy Powiernik S.A., która popularyzuje oszczędzanie w złocie inwestycyjnym.

Ile waży sztabka złota?

Najbardziej klasycznym sposobem inwestowania w złoto jest zakup złotych sztabek, które nabywca przechowuje np. w domu lub sejfie banku. Ich rozmiar mierzony jest w uncjach trojańskich, których jedna jednostka wynosi 31,1035 grama, dlatego regularna bryła czystego złota o kształcie zbliżonym do prostopadłościanu waży 12,44 kg – ok. 400 uncji. Spotykane są sztabki o różnych masach, a ciekawostką jest fakt, że Mitsubishi Materials Corporation wytopił w 2005 roku w Japonii sztabę ważącą 250 kg o próbie 999,99. Ma ona 19,5 cm szerokości, 40,5 cm długości oraz 16 cm wysokości i znajduje się w Muzeum Złota w Izu.

Jakie rodzaje sztabek złota można spotkać na światowym rynku?

W światowym obiegu istnieje ponad 30 rodzajów sztabek złota. Najwięcej z nich jest kupowanych i sprzedawanych w formie dużych sztab Good Delivery. W ich obrocie pośredniczą dilerzy działający w Londynie. Na mniejszych rynkach np. w Indiach, Singapurze lub na Bliskim Wschodzie najpopularniejsze są sztabki dziesięciotolowe, które ważą po 3,75 uncji. W Chinach powszechne są sztabki pięciotaelowe ważące 6 uncji. Są produkowane w Hongkongu i aprobowane przez Chińską Giełdę Złota i Srebra. Inwestorzy prywatni najchętniej kupują sztabki o masie 1 kg, które są popularne szczególnie w Szwajcarii. Każdego roku powstaje ich około miliona. Jest to tańsza forma inwestycji niż kupowanie monet, które często są obłożone podatkiem VAT.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*