Ubezpieczenie zdrowotne – jak wybrać?
Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne i grupowe
Świadczenie tego rodzaju przedstawia nam ubezpieczyciel – na podstawie zebranych od nas informacji oraz kryteriów ustala odpowiednią wysokość składki, którą należy opłacać co miesiąc. Ustalone zostają również warunki korzystania z opieki lekarza oraz zakres świadczenia. Na wysokość opłaty składa się: wiek ubezpieczonego, stan jego zdrowia, wielkości wybranego pakietu (ilość specjalistów, placówek) z jakiego chce korzystać. Możemy również pewne ubezpieczenie owotne nabyć w swoim banku. Polisy zdrowotne oferowane są wraz z otwarciem konta bankowego – ubezpieczenie assistance. Co prawda obejmują zazwyczaj jedynie limitowane świadczenia (ilość wizyt, wybór specjalistów oraz placówek), ale w każdej chwili pakiet można powiększyć. W tej sytuacji bank jest pośrednikiem z firmą ubezpieczeniową i może wynegocjować korzystną wysokość składki. Podobne warunki ofert dostaniemy u pracodawcy. W ramach ofert dla firm możemy wybrać polisę jednoosobową, jak i również przeznaczoną dla całej rodziny.
Jak dopasować dobre ubezpieczenie zdrowotne?
Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić dostępność oferowanych placówek w naszym miejscu zamieszkania. Zazwyczaj jest tak, że w mieście ilość miejsc objętych polisą jest większa. Następnie warto zastanowić się jak często korzystamy z usług specjalistów oraz internisty – jest to niezwykle ważne przy doborze wielkości pakietu. Jeśli ktoś w rodzinie lub my chorujemy przewlekle i nasze wizyty u specjalistów są częste to warto rozważyć droższe pakiety. Dlaczego? Ponieważ będą zapewniały wizyty u specjalistów potrzebnym nam i naszym bliskim płacąc jedną składkę miesięcznie. Jeśli podróżujemy dużo i nie zawsze mamy możliwość skorzystania z wizyty w placówce w naszym miejscu zamieszkania to warto dowiedzieć się, czy taką konsultację z lekarzem możemy odbyć poza nią. Przy wyborze pakietów należy zwrócić też uwagę na ilość wizyt u danego specjalisty. Warto pamiętać, że prywatne ubezpieczenie zdrowotne nie zastąpi, niestety, publicznej opieki zdrowotnej. Mało który ubezpieczyciel ma w pakiecie przyjazd ambulansu, a jeśli już to na ściśle określonych warunkach. Podobnie jest z operacjami i zabiegami, które musimy odbyć – w tym wypadku jesteśmy zdani tylko na publiczny zakład opieki zdrowotnej.
Czy warto kupić ubezpieczenie zdrowia? Przy obecnym stanie publicznej opieki zdrowotnej, kiedy liczymy na szersze spektrum leczenia i go nie dostajemy to zdecydowanie warto. Przy odpowiednio dopasowanym ubezpieczeniu szybciej trafimy do wybranego przez nas specjalisty, czy konsultację, która pomoże wrócić nam do zdrowia. Zdrowia nie da kupić się za żadne pieniądze, a polisę – kupimy.
Znakomicie! Dzięki wielkie za porady 🙂