Ukryte koszty kredyty
O tym, że kredyty bankowe zaciągamy bardzo często, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Pożyczamy pieniądze na zakup samochodu, domu, czy na remonty. Oferta bankowa jest pod tym względem bardzo szeroka i dostosowana do potrzeb każdego kredytobiorcy. Szukając najlepszego dla nas kredytu, zazwyczaj najważniejszym dla nas kryterium jest koszt, jaki będziemy musieli ponosić w związku z kredytem. Zazwyczaj patrzymy wtedy na oprocentowanie kredytu, gdyż to właśnie ono zwykle decyduje czy kredyt jest tani czy tez nie.
Ale większość ludzi pod tym względem popełnia spory błąd. Bo nie tylko oprocentowanie kredytu decyduje o jego wszystkich kosztach. Jest ich więcej, i czasem są one większe niż koszty związane z oprocentowaniem.
Jakie mogą być koszty kredytu
Banki wprowadzają do swoich ofert, wiele kosztów, o których oczywiście starają się jak najmniej mówić. Dopiero gdy klient jest już zdecydowany na złożenie wniosku, wtedy koszty te powoli wychodzą na jaw. Najczęstszym kosztem związanym z kredytem, jest jego prowizja. Jest ona naliczana od całego zadłużenia, a jej koszty, mogą czasami być wyższe, niż koszty wynikające z oprocentowania. Kolejnym kosztem przy kredycie, może być opłata przygotowawcza. Jest ona pobierana za rozpatrzenie wniosku i nie jest zwracana nawet wtedy, gdy decyzja kredytowa jest negatywna. Innym kosztem, który w znaczny sposób podnosi „cenę” za kredyt jest jego ubezpieczenie.
Banki stosują je zazwyczaj wtedy, gdy składający wniosek ma mniejsze dochody, niezbyt dobrą historię kredytową lub tez nie może zaproponować odpowiedniego zabezpieczenia. Po jakimś czasie ubezpieczenie może zostać odwołane, gdy poprawi się sytuacja finansowa lub gdy zostanie zaproponowane lepsze zabezpieczenie kredytu. Bardzo często banki uzależniają udzielenie kredytu, od skorzystania z innego produktu finansowego. Na przykład aby dostać kredyt, musimy otworzyć w danym banku konto, za które musimy dodatkowo płacić. Oczywiście jest to dodatkowy koszt związany z naszym kredytem.
Jak zapłacić za kredyt jak najmniej
Nikt z nas nie lubi przepłacać, gdy kupujemy coś w sklepie, czy gdy płacimy za jakąś usługę. Podobnie jest też i w przypadku kredytów bankowych. Dlatego też zawsze staramy się szukać takiej oferty, która jak najmniej obciąży nasz domowy budżet. Jest to tym bardziej ważne, gdyż całkowite koszty kredytu, w różnych bankach mogą się bardzo różnić. W związku z tym, zanim pożyczymy pieniądze, musimy poświęcić trochę czasu, by nie przepłacić za nasz kredyt.
Warto wybrać się na spacer po bankach i zapytać doradców bankowych o wszystkie koszty związane z kredytem. Nie zapomnijmy o prowizji, opłacie przygotowawczej, ubezpieczeniu itp. Dopiero po uzyskaniu tych wszystkich informacji, będziemy mogli wybrać, który bank ma dla nas najlepszą ofertę. A jeżeli nie mamy czasu na taki spacer lub za bardzo nie orientujemy się w sprawach finansowych, możemy skorzystać z pomocy jakiegoś biura kredytowego, gdzie wyspecjalizowani pracownicy szybko przygotują nam najlepszą ofertę i pomogą w uzyskaniu kredytu.
Leave a comment