Zakładasz konto firmowe? Sprawdź, o czym należy pamiętać
Konto firmowe – kiedy jest potrzebne?
Jesteś czynnym VAT-owcem? Od 2019 roku w Polsce istnieje obowiązek ewidencji informacji o podatnikach VAT. Na tzw. białej liście umieszcza się m.in. numery rachunków przedsiębiorstw. Co ważne, muszą to być konta firmowe. Spis służy do sprawdzania kontrahentów, dlatego warto umieścić w nim dane o własnej działalności, by stać się wiarygodnym podmiotem w oczach klientów biznesowych. Do tego celu potrzebujesz odpowiedniego ROR-u.
W przypadku niefigurowania na białej liście możesz mieć problemy skarbowe. Zgodnie z przepisami Ustawy o VAT przelewy powyżej 15 tys. złotych powinny być kierowane tylko na konto, które widnieje w ewidencji. Jeśli trafią na rachunek spoza spisu, pojawi się kłopot związany z brakiem możliwości zaliczenia środków do kosztów prowadzenia działalności. Przysporzy to również problemów Twoim kontrahentom, którzy wspólnie z Tobą będą odpowiedzialni za dokonanie płatności na błędne konto. Załóż więc firmowy ROR i zadbaj, by znaleźć się na białej liście.
Będąc przedsiębiorcą, otrzymujesz możliwość korzystania z mechanizmu podzielonej płatności – tzw. split payment. Polega to na dzieleniu wpływów za towary czy usługi. Kwota netto z faktury przekazywana jest na firmowe konto, a VAT na wskazane „subkonto”. Co ma na celu takie rozwiązanie? Pieniądze za podatek zgromadzone na rachunku możesz wykorzystywać jedynie w celu realizowania płatności za:
- VAT,
- PIT,
- CIT,
- należności skarbowe,
- opłaty celne.
Split payment niejako pozwala uniknąć sytuacji, w której brakuje Ci środków na pokrycie danego zobowiązania. Jednak, aby móc z tego skorzystać, musisz mieć konto firmowe w banku.
Zalety posiadania konta firmowego
Głównymi korzyściami, jakie zyskujesz, otwierając konto dla firmy, to możliwość prawidłowego rozdzielenia finansów prywatnych i firmowych oraz brak problemów skarbowych. Rozliczanie transakcji przebiega bez komplikacji. Jednoosobowa firma czy większa działalność gospodarcza, dysponując odpowiednim rachunkiem, może:
- realizować przelewy pomiędzy przedsiębiorcami,
- dokonywać transakcji, których wartość przekracza 15 tys. złotych – pamiętając o wpisie na tzw. białą listę.
Przedsiębiorstwa mające konta firmowe w banku, w przypadku kontroli z łatwością wskażą, które płatności zaliczają się do biznesowych. Korzystając z rachunków osobistych, byłoby to utrudnione.
Dostępne usługi, wymagane opłaty
Przeglądając konta bankowe dla firm, zwracaj uwagę nie tylko na funkcjonalności, jakie oferuje dany rachunek, lecz także na inne usługi dla biznesu proponowane przez wybrany bank. Mimo że teraz nie jest Ci potrzebny kredyt czy karta kredytowa, niewykluczone, że w przyszłości zechcesz skorzystać z tych produktów. Postaw na instytucję, w której możesz otworzyć ROR oraz – w razie konieczności – wnioskować o dodatkowe środki finansowe.
Czym wyróżnia się dobry rachunek? Co proponuje i ile to kosztuje? Konto bankowe dla firmy pozwala Ci:
- realizować przelewy,
- wypłacać pieniądze z bankomatu,
- regulować należności względem US, ZUS.
Zwykle wiąże się też z miesięcznymi kosztami w wysokości od 10 do 50 zł – w zależności od banku. Opłaty mogą dotyczyć prowadzenia ROR-u, przelewów internetowych czy korzystania z karty bankomatowej.
Rachunek firmowy a osobisty
Zastanawiasz się, czy rachunek osobisty może służyć Ci do celów biznesowych? Czym różni się od konta firmowego? Wyjaśniamy!
Rachunek dla firm:
- może być droższy w prowadzeniu,
- daje kontrolę nad firmowymi finansami,
- nie jest obciążony podatkiem Belki,
- nie musisz go mieć, ale jest pomocny przy prowadzeniu działalności.
Konto osobiste:
- zwykle jest tanie,
- utrudnia rozdzielenie środków prywatnych od biznesowych,
- występuje podatek Belki,
- nie każdy bank zgadza się na jego wykorzystywanie w celach biznesowych.
Wybierz najlepsze konto dla swojego biznesu!
Szukasz najlepszego rachunku biznesowego? Zapoznaj się z ofertą Santander Bank Polska i zyskaj darmowe konto firmowe. Realizując z niego przelewy do ZUS i używając powiązanej z nim karty, nie płacisz za:
- prowadzenie ROR-u,
- transfer środków do ZUS i US,
- przelewy (15 transakcji).
Zyskujesz dodatkowo dostęp do księgowości online. Swoje bezpłatne konto bankowe możesz założyć przez internet. Nie zwlekaj – wypełnij wniosek i wznieść swoją działalność na nowy poziom bankowości!
Leave a comment